Zajęcia prowadzi dwukrotny mistrz Torunia w Szachach – mgr inż. Paweł Pawłowski

Na zajęcia szachowe zapraszamy wszystkich chętnych – od przedszkola – wiek 5 lat – do studenta – wiek 25 lat. Uczestnicy zajęć zapoznawani są z zasadami współczesnej teorii szachowej. Dodatkowo co najmniej raz w miesiącu organizujemy Otwarte Turnieje Szachów Szybkich. Przy Placówce funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, który dochował się medalistów Mistrzostw Polskich Juniorów i Europy.
Nasze sukcesy to:
    - W Mistrzostwach Europy Juniorów (Albena, 10-21.09.2011), Alicja Śliwicka z UKS „OPP” Toruń, zdobyła złoty medal w grupie wiekowej do 10 lat.
    - W Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych (Warszawa, 14.12.2012r.), w grupie dziewcząt do lat 12, Alicja zdobyła srebrny medal i brązowy medal. w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich (Warszawa, 15-16.12.2012r.). Alicja jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów w Szachach.
    - Brat Alicji – Damian Śliwicki, w grupie chłopców do lat 16, podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych (Warszawa, 04-05.08.2012r.), zdobył brązowy medal. Damian jest członkiem Kadry Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach.
    W dniach 25-27.02.2013r. rozegrano kolejną edycję mistrzostw Torunia szkół. Liczne grono naszych wychowanków wystąpiło w finałowym etapie rywalizacji, z bardzo dobrym skutkiem.
    - Jako pierwsi do szachownic zasiedli uczniowie szkół podstawowych. W gronie dziewcząt nasze wychowanki zdobyły trzy medale – złoty przypadł Ninie Wiśniewskiej, srebrny Agacie Tamoń, a brązowy Annie Małkiewicz. Również bardzo dobrze poradzili sobie chłopcy – triumfował Radosław Tamoń, trzeci był Mateusz Ostrowski, w czwarty Adam Bajko.
    - W kategorii gimnazjalistów, wśród chłopców znakomicie wypadł Damian Śliwicki, który triumfował z kompletem punktów. W czołówce nie zabrakło też innych naszych reprezentantów – trzeci był Kacper Daniszewski, czwarty Szymon Zwara, a piąty Jakub Kwiatkowski.
    Sukcesem też zakończył się turniej licealistów. Triumfatorem dość niespodziewanie został Tomasz Dziawgo, który wyprzedził faworyzowanego Michała Lewandowskiego i Marcina Koźlińskiego.
    - Łącznie w tegorocznych mistrzostwach nasi szachiści zdobyli więc dziesięć medali.
Placówka i Uczniowski Klub Sportowy „Ognisko Pracy Pozaszkolnej Toruń” wyposażone są w profesjonalny sprzęt szachowy, taki jak elektroniczne zegary firmy „Saitek”, sfinansowanych ze środków Gminy Miasta Torunia.